Često postavljena pitanja
Pročitajte pitanja u nastavku i ako ne možete pronaći odgovor, pošaljite nam svoje pitanje, odgovorit ćemo vam u najkraćem mogućem roku.
Kao tvrtka vjerujemo da je energetska učinkovitost jedan od najvećih čimbenika koje treba uzeti u obzir pri projektiranju vašeg bazena. Želite bazen koji će biti izdržljiv, prekrasan za korištenje, ali koji ne zahtijeva velike troškove rada . Kao i kod svih dizajna, vaš životni stil trebao bi igrati ključnu ulogu u dizajniranju vašeg bazena, kako planirate koristiti svoj bazen, pretežno rekreativno, trening, iznajmljivanjem. Postoji mnoštvo opcija za stvaranje bazena po savršenoj mjeri, uključujući sustave svjetla, efekte za masažu, vodene fontane kao i uređaje za protustrujno plivanje. Tempus Pool voli raditi s klijentima kako bi stvorio jedinstven i trajan bazen za vas i vaše voljene. Sagledat ćemo sve ključne čimbenike uključujući postavljanje instalacija, postavljanje odgovarajuče opreme, pristup održavanju, jednostavnost korištenja i funkcionalnost.
Veličina bazena koju odaberete često ovisi o prostoru koji imate i proračunu . Međutim, nije uvijek potrebno ulagati u veliki bazen jer postoje razni efekti u bazenu kao i protustrujni sustavi koji vam omogućuju plivanje na jednom mjestu. Prosječna veličina bazena je 8m x 4m . Određeni čimbenici okoliša mogu utjecati na veličinu vašeg bazena,razmak od granice čestice do bazena, uključujući podzemne vodove (kablove), nadzemne žice, strukturu tla kao i postojeće građevinske objekte. Također ćete morati razmotriti pristup strojevima za obavljanje potrebnih radova.
Da, pokrivači za bazene pomoći će u smanjenju gubitka topline i isparavanja, što će vam pomoći smanjiti tekuće troškove. Pokrivači su još važniji za pravilno održavanje balansa vode, snjima čete spriječiti isparavanje vode i kemikalija u bazenu. U zimskoj sezoni se preporučuje pokrivanje bazena zimskim pokrivačem radi zaštite bazena od vanjskih čimbenika koji mogu našteti bazenu,bazenskoj opremi i izgledu vašeg bazena. Postoje i ljetni pokrivači koji jako pomažu u predsezonama kao i na kraju sezone da zadržavaju temperaturu vode da noču se nehladi ako su noči hladne. Ujedno i pomažu zadržati čistiji bazen, smanjenju isparavanja vode kao i učestalim dodavanjem kemikalija.
U praksi se pokazalo da je najisplativiji i ekološki najprihvatljiviji način korištenje dizalice topline . Oni nude nenadmašan COP i stoga imaju veliki povrat ulaganja. Današanje nove tehnologije INVERTER daju vam mogučnost izbora raznih modela dizalica toplina. Estetika nije uvjek na prvom mjestu, pametno odaberite ili se savjetujte sa poduzećem koje se bavi izgradnjom bazena, da odaberete uređaj koji odgovara vašoj instalaciji, opremi bazena. Današnje dizalice topline večinom su modeli koji su jako dihi dok rade ( 39DB) , posjeduju WIFI sustav da imate kompletan nadzor nad grijanjem ili hlađenjem vašeg bazena.
Dobro održavan i doziran bazen spriječit će bolesti koje se prenose vodom i koje mogu uzrokovati bolest kod njegovih korisnika. Klor ubija klice i bakterije, no preporučamo da povremeno kontrolirate bazen kako biste spriječili razvoj bakterija. Vanjski čimbenici poput sunčeve svjetlosti, prašine iz zraka kao i ulja za tijelo plivača mogu utjecati na razinu bakterija, zbog čega se preporučuje tuširanje plivača prije korištenja.
Ponekad je potrebno šokirati vaš bazen ili to treba činiti rutinski kako bi se uništili zagađivači vode kao što su krema za sunčanje i organski materijali koji mogu smanjiti učinkovitost vašeg sredstva za dezinfekciju. Ovi kontaminanti mogu reagirati s klorom i uzrokovati neželjene reakcije poput iritacije očiju i kože.
Ako često koristite svoj bazen ili ako učestalo sa vašeg stabala pada lišće,trava iz dvorišta i slično u vaš bazen, svakodnevno čistite skimere i košare od pumpe kako biste izbjegli probleme s lošom cirkulacijom, koji bi mogli biti posljedica nakupljanja lišća, dlaka i drugog otpada. Tjedno usisavanje vašeg bazena pomoći će u uklanjanju organskog materijala koji bi mogao ugroziti kemijsku ravnotežu vašeg bazena. Tjedni režim čišćenja također je najbolji za obloge bazena kako bi se uklonila nakupljena prljavština . Ovisno o vrsti medija filtra vašeg bazena, bit će potrebno isprati/očistiti filtar tijekom sezone kupanja. Iako vrijeme za ovo čišćenje može biti različito za svaki sustav filtracije i ovisi o nekoliko čimbenika, općenito se može naznačiti i izvesti na temelju porasta tlaka na manometru spremnika filtra.
Kako biste spriječili alge, važno je održavati bazen čistim i kemijski uravnoteženim te održavati pravilnu filtraciju odgovarajući broj sati svaki dan.
Najlakši način da ostanete u toku s čišćenjem bazena je da unajmite stručnjaka za održavanje bazena ili uložite u jedan od naših učinkovitih automatskih čistača bazena.
Iako bi se pokrivanje bazena činilo kao najlogičniji način da se krhotine zadrže podalje od bazena, zapravo je prilično izazovno ne dopustiti da ta krhotina upadne pri uklanjanju pokrivača. Budući da uporaba zimskih pokrivača nije ni približno uobičajena u moderno doba, niti se koriste tijekom sezone kupanja, zadržavanje otpadaka u bazenu može biti izazovno; osobito u područjima s jakim vjetrom i dvorištima s gustom vegetacijom. Pokretanje sustava za filtriranje dovoljno vremena tijekom sezone kupanja ne samo da pomaže u obradi površine vode, već također pruža optimalnu filtraciju kako bi vaša voda ostala bistra. Tempus Pool vam nudi najsuvremeniju opremu za čišćenje kao što su mrežice za lišće, teleskopske drške, četke i automatske robote za čišćenje kako bi vaš bazen bio čist, bistar i ugodan…onakav kakav bi trebao biti.
Tjedno testiranje preporučljivo je za većinu bazena, ali testiranje ovisi o razini aktivnosti u vašem bazenu i sezoni. Predlažemo testiranje razine pH i klora u bazenu najmanje dva puta tjedno, posebno tijekom razdoblja gužve, kako biste osigurali sigurnost svojih korisnika. Klor treba kontinuirano dodavati ručno ili kroz uređaj za kemijsko doziranje kako bi se održale razine. Ako imate sustav za automatsko doziranje, preporučljivo je redovito ručno testirati svoj bazen kako biste bili sigurni da vaš sustav ispravno radi i da su razine točne.
Niska pH vrijednost (ispod pH 7) vodi daje kiseli karakter, a takva voda korozivno djeluje na metale, nagriza bakrene fitinge i grijače te dolazi do taloženja oxida metala na površinama bazena što se manifestira u obliku mrlja. Kod pH vrijednosti vode ispod 7 dolazi također do nagrizanja betona i fugirne mase izmađu pločica bazena. Visoka pH vrijednost (iznad pH 7,6) vodi daje lužnati karakter što pospješuje izdvajanje vodenog kamenca na površinama bazena. Visoka pH vrijednost također uzrokuje zamućenje vode koja dobiva ″mliječni″ izgled, filter se brže puni nečistoćama te dolazi do taloženja nečistoća na površinama bazena i bazenskoj opremi. Uz sve navedeno, s povečanjem pH vrijednosti iznad 7,6 dolazi do rapidnog smanjenja efikasnosti dezinfekcijskog sredstva što sa svim ostalim negativnim efektima bitno smanjuje kvalitetu vode. Sve navedeno upućuje na izuzetnu važnost praćenja pH vrijednosti vode. Najčešća pojava je previsoka pH vrijednost jer prisutnost različitih nečistoća koje u vodu dospijevaju iz okoline, s kože kupača ili ostataka deterdženata povećava pH vrijednost vode, te je puno češće potrebno vršiti smanjenje pH vrijednosti vode nego njeno povećanje.
Pumpa za bazen igra važnu ulogu u održavanju bazena. Cirkulacija igra ključnu ulogu u svim dijelovima procesa, ali se često zanemaruje. Kruženje vode u bazenu omogućuje vam filtriranje vode i pomaže u širenju kemikalija koje dodate u vodu, također održava bazen ravnomjerno grijanim. Da biste izračunali koliko sati dnevno trebate raditi s pumpom, morate znati količinu litara vode u bazenu koju pumpa cirkulira. Opčenito dobro pravilo je da pumpa na dan bi treba barem 4 puta ukupnu količinu vode u bazenu da profiltrira kroz sustav. U pravilu večinom pumpe od bazena rade u periodu dok imamo dan i dok najviše koristimo bazen.
Testiranje razine pH, ostatka klora i lužnatosti treba se provoditi barem jednom tjedno. Tijekom vrhunca ljeta preporučujemo testiranje vode dva puta tjedno. Kemijski tretmani razlikuju se ovisno o količini kupača u bazenu. Tijekom ljeta također se preporuča “šokirati” bazen, što je visoko koncentrirani oblik kloriranja bazena. To mijenja okoliš vode tako da se bakterije i alge ne mogu prilagoditi stalnim razinama dezinfekcije i rasti. Preporuča se dodati algicid preventivno, jednom tjedno. Na tjednoj bazi, dobra je ideja ribati sve strane bazena.
Kako bi pumpa za bazen mogla cirkulirati vodom u bazenu, mora ispravno raditi. Ako nemate stalan protok vode, onda je moguće da pumpa je u nemogučnosti ispravno radit ako ima nekih prepreka u skimer košaricama ili cjevovodu. Potrebno očistit košarice u skimeru kao i predfilter na samoj pumpi bazena. Prvo što treba provjeriti je razina vode u bazenu. Vodena linija trebala bi biti na pola visine od skimera ako se radi o skimerskom bazenu a ne preljevnom.. Ako je razina vode dovoljna , sustav i dalje neće da radi, potrebno je kontrolirat stanje medija u filteru da nije došlo do stvrdnjavanja medija koji spriječava protok vode kroz filter. Isključite sustav i kontaktirajte servisera jer možda imate veči problem od zraka u sistemu.
Postoji više razloga zašto bazen ne ostavljate praznim dulje nego što je apsolutno potrebno. Ono što je najvažnije, razlog broj jedan je sigurnost. Smatra se da je krajnje nesigurno imati prazan bazen na bilo kojem posjedu zbog rizika da netko padne u praznu strukturu i potencijalno se ozlijedi. Osim toga, težina vode je ono što drži strukturu bazena u tlu. Postoji mogućnost da se konstrukcija bazena ošteti ili napukne bez težine vode. To bi izazvalo veliku rekonstrukciju objekta, što je vrlo skupo.
Bazeni sa pvc oblogom se preporučuje ako se moraju praznit da se pusti barem 30cm vode u bazenu da drži oblogu nategnutu sa zidovima i podom bazena radi spriječavanja oštećenja.
Postavite nam pitanje